首页
登录
职称英语
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given. NUMBE
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given. NUMBE
游客
2024-01-14
58
管理
问题
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given.
NUMBERS: All numbers used are real numbers.
FIGURES: A figure accompanying a problem-solving question is intended to provide information useful in solving the problem. Figures are drawn as accurately as possible EXCEPT when it is stated in a specific problem that its figure is not drawn to scale. Straight lines may sometimes appear jagged. All figures lie in a plane unless otherwise indicated.
The following data sufficiency problems consist of a question and two statements, labeled (1) and (2), in which certain data are given. You have to decide whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. Using the data given in the statements plus your knowledge of mathematics and everyday facts (such as the number of days in July or the meaning of counterclockwise), you must indicate whether
A. Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
B. Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
C. BOTH statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
D. EACH statement ALONE is sufficient.
E. Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient. [br] If all apples at a certain grocery store are equally priced, and all pears at the same grocery store are equally priced, what is the same price of a pear?
(1) Eight pears cost eighty cents more than eight apples.
(2) Ten apples cost twenty cents more than eight pears.
选项
答案
C
解析
alone is insufficient because it does not give the price of either item. (2) alone is insufficient because it does not give the price of either item. If the statements are combined, you can determine that the addition of two apples increased the value of the bundle of apples as opposed to the bundle of pears by $1.00, so each apple must be worth $0.50. From (1), we know that each pear costs $0.10 more than each apple, so each pear is worth $0.60.
转载请注明原文地址:https://tihaiku.com/zcyy/3360455.html
相关试题推荐
Student:ImeanIwanttodosomeoftheseproblems.Teacher:Yeah.Student:But
Student:ImeanIwanttodosomeoftheseproblems.Teacher:Yeah.Student:But
Butthedeeperansweristhatthetalesthathavelastedaremagicaladventures
Infact,manystudiesindicatethatafteracertainpoint,anyone’sproductivity
Anothersignificantproblemistheneedfortheyoungergenerationstounderstan
Andtheproblemisgettingmoreandmoreserious.这个问题越来越严重。
______thelastone,Iansweredallthequestions.A、ExceptB、ExceptforC、Beside
ThephysicalproblemthatmanyadultAmericanshaveisthat______.[br]Modern
ThephysicalproblemthatmanyadultAmericanshaveisthat______.[br]Isther
ThephysicalproblemthatmanyadultAmericanshaveisthat______.[br]Accordi
随机试题
TheUnitedNationswasfoundedtopromotepeace,prosperityandhumanrights.
Whatshouldwedofirstwhenwedecidetobuyacarat"Autoweb.com"?Yous
[originaltext]Caroleisateenagegirl.Shethinkssheisabittoofat,or
ThePresidentexplainedthatthepurposeoftaxationwasto______governmentspen
Transplantsurgeonsworkmiracles.Theytakeorgansfromonebodyandintegr
(2015年)下列情形中,属于委托方在代理期限内可以单方终止代理行为的是( )。
贷款的宽限期是指( )。A.从贷款提款完毕之日开始,或最后一次提款之日开始,至
结构化面试要求面试考官( )。A.了解组织状况和岗位要求 B.有丰富的社会工
(2017年真题)根据《药品经营质量管理规范》对人工作业库房储存药品的色标管理规
在模板设计时,作用在有效高度内的倾倒混凝土所产生的水平动力荷载取决于向模板内供料
最新回复
(
0
)